ZEMSTA W NOCNEJ SCENERII

Noc Muzeów, to impreza znana w Polsce od 2003 roku. W Krasnymstawie zainicjował ją przed kilku laty dyrektor Muzeum Regionalnego Artur Capała. O skuteczności tego przedsięwzięcia za każdym razem świadczy duża frekwencja. Tego roku w sobotnią noc 18 maja także otworzono wiekowe mury Collegium Pojezuickiego, gdzie zgromadzono niejednokrotnie bezcenne eksponaty. Aby uatrakcyjnić ofertę zaproszono także Teatr Pokoleń z Centrum Kultury w Siennicy Różanej ze spektaklem „Zemsta” wg hr. Aleksandra Fredry. Aktorzy mieli szansę zagrać w naturalnej scenerii odpowiedniej do czasów, w których dzieje się fabuła sztuki. Ponadto idealna akustyka refektarza, gdzie odbywało się przedstawienie pozwalała, aby do uszu widzów docierał nawet szept, co niewymownie zwiększyło doznania widzów.

79 - 35 -noc_muzeow_plaka

WIĘCEJ »

PLECIONKARKA Z BARAKÓW TWÓRCĄ ROKU

Tegoroczny konkurs Kultura 2013 tradycyjnie rozstrzygnięty został podczas uroczystości z okazji Dnia Pracownika i Działacza Kultury 15 maja b.r. Tym razem gospodarzem powiatowej uroczystości była gmina Żółkiewka. Konkurs obejmował cztery kategorie, a do każdej nominowane były trzy osoby lub zespoły. W kategorii animator kultury zwyciężyła organizatorka imprez Małgorzata Jędruszczak z Żółkiewki, w kategorii talent artystyczny – artysta ceramik Diana Cygan z Żółkiewki, a w kategorii twórca kultury – plecionkarka Janina Bodio z Baraków w gminie Siennica Różana.

W kategorii zespół artystyczny zwyciężyła Kapela Folkowa Styrta z gm. Krasnystaw, ale należy zaznaczyć, że bardzo bliski otrzymania tego tytułu był także Zespół Śpiewaczy „Słowianki” z Baraków, który nominowany był obok Kapeli Ludowej Łopieńczacy.

78 - 35 - plecionkar

POETA W TEATRZE NA 100-LECIE OSM

Co łączy poetę Stanisława Bojarczuka z Teatrem Pokoleń w Siennicy Różanej? Pozornie nic, ale jeżeli ktoś przybył 8 maja na krasnostawski rynek na uroczystość odsłonięcia pomnika autora tysiąca sonetów, który ufundował prezes Tadeusz Badach na 100-lecie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, wszystko stało się jasne.

78 - 35 (2)

W czasie plenerowej inscenizacji poświęconej Stanisławowi Bojarczukowi w postać poety wcielił się z powodzeniem doświadczony aktor z siennickiego Teatru Pokoleń – Stefan Zając.

78 - 35

Dnia 3 maja 2013 r. w tradycyjnej Majówce z Karpiem, która odbyła się na Rynku Miejskim w Krasnymstawie uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich z czterech gmin powiatu krasnostawskiego. Podczas prezentacji kulinarnych degustowano specjały tradycyjnej kuchni regionalnej oraz odbył się konkurs na danie z karpia. Najsmaczniejszy i najbardziej oryginalny okazał się karp lekko podwędzany przygotowany przez przewodniczącą Aldonę Rozwałko z KGW w Zagrodzie gm. Siennica Różana, II miejsce zajął karp z cebulką i pieczarkami z KGW w Zażółkwi i III miejsce karp faszerowany z KGW w Widniówce.

77 - 35 WIĘCEJ »