ZAPRASZAMY

 

plakat_piknik2015

 

Jubileuszowe 40. „Ziarno” tancerzom

6 czerwca 2015 roku na uroczystym spotkaniu w Centrum Kultury w Siennicy Różanej mieszkańcy gminy i zaproszeni goście otrzymali nowe egzemplarze czasopisma społeczno-kulturalnego „Ziarno”. W jubileuszowym 40 numerze ukazały się jak zawsze interesujące artykuły m.in. podsumowanie wydarzeń, mających związek z patronowaniem Augusta Cieszkowskiego Zespołowi Szkół CKR w Siennicy Różanej.

Promocję „Ziarna” rozpoczął wernisaż prac znanej w regionie malarki Marii Kiełbasy, która wypromowała wiele plastycznych talentów. Po tradycyjnym losowaniu obrazu podsumowano działalność Zespołów Pieśni i Tańca Ziemi Siennickiej. Tego dnia na sali znaleźli się tancerze, którzy rozpoczynali swoją przygodę ze sceną pod patronatem Józefa Dzika – późniejszego założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 55-lecie lubelskiego zespołu stało się pretekstem do przypomnienia sylwetki Józefa Dzika (pochodzącego z Siennicy Różanej) i do wspomnień o dawnych występach artystycznych. Z prawdziwym wzruszeniem tancerze rozpoznawali siebie, swoje koleżanki i kolegów na archiwalnych fotografiach sprzed kilkudziesięciu lat podczas pokazu przygotowanego wspólnie przez Monikę Nagowską i Andrzeja Davida Misiurę. Obecnym na sali artystom pamiątkowe dyplomy wręczył Przewodniczący Rady Gminy – Waldemar Nowosad oraz Sekretarz Gminy – Krystyna Skóra. Goście z przyjemnością obejrzeli występ najmłodszego pokolenia tancerzy z zespołu „No Name” oraz wysłuchali kilku współczesnych piosenek i utworów ludowych w wykonaniu młodych artystów.

DSC_0040 DSC_0301 DSC_0414 DSC_0418 DSC_0455 DSC_0500 DSC_0508 DSC_0524 DSC_0601 DSC_0686 DSC_0702 DSC_0724 DSC_0726 DSC_0786 DSC_0936

Opublikowano w: Wydarzenia, 13-06-2015

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 maja 2015 roku w Siennicy Różanej odbył się festyn z okazji Święto Ludowego oraz jubileuszu 55–lecia Zespołu Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uroczystość rozpoczęto od złożenia wieńca na grobie Józefa Dzika, założyciela zespołu. Następnie barwny korowód tancerzy i gości udał się do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Siennicy Różanej, by uczestniczyć we mszy świętej w intencji Józefa Dzika.

Część oficjalna odbyła się w amfiteatrze. Imprezę prowadziła nauczycielka Katarzyna Czajka, witając władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: prorektora dr hab. Krzysztofa Gołackiego, Kanclerz Grażynę Szymczyk oraz Zbigniewa Romanowicza wraz z jubilatami – Zespołem Pieśni i Tańca „JAWOR”.

Powitano również panią Teresę Królikowską dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie, Ryszarda Staśczaka dyrektora Finansowego Urzędu Marszałkowskiego, Roberta Jakubca prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie, kierownictwo Agencji Rezew Materiałowych – Ryszarda Raczyńskiego i Artura Bendera. Wicestarostę Henryka Czernieja, starostę i Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie Janusza Szpaka, redaktor naczelną Super Tygodnia Wandę Jaroszczuk, księży Stanisława Sieczkę duszpasterza akademickiego, Ryszarda Siedleckiego proboszcza tutejszej parafii oraz Franciszka Kamińskiego proboszcza parafii w Siennicy Nadolnej oraz przybyłą delegację z zaprzyjaźnionej gminy Żydiczyn na Ukrainie z Wójtem Olkiem Dankiewiczem wraz z prezesem Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy Henrykiem Kościelnym. Swoją obecnością zaszczyciła jubileusz, także Bożena Jarnot, Honorowy Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Honolulu.

Gratulacje złożyli: wójt Leszek Proskura, starosta Janusz Szpak i senator Józef Zając.

W części artystycznej podziwialiśmy występy Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA, której za pokaz podziękowała Feliksa Głowacka prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej. Następnie zaprezentowała się gwiazda wieczoru, czyli zespół „JAWOR” prezentując, jak zwykle to co najlepsze w polskim folku, za co otrzymał owacje na stojąco.

Wójt Gminy Siennica Różana osobiście pogratulował i podziękował członkom zespołu składając kwiaty na ręce władz uczelni. Do życzeń dołączyli się: Wójt Gminy Żydiczyn darując tradycyjny korowaj i dyrektor Zespołu Szkół CKR wręczając pamiątkowy dyplom. Oryginalny prezent w postaci owocu arbuza, który ozdobiony został okolicznościową rzeźbą przekazała autorka Beata Kędziora z Siennicy Różanej.

Fantastyczną niespodziankę przygotował dyrektor Centrum Kultury w postaci 40. wydania czasopisma „Ziarno”, które poświęcone zostało historii „Jawora” i siennickich zespołów pieśni i tańca.