Opublikowano w: Wydarzenia, 25-07-2019

FINAŁ WAKACYJNEJ AKADEMII KULTURY

Na finałową imprezę WAK w formie festynu rodzinnego zaproszenia Wójta Gminy przyjęło liczne grono przyjaciół gminy, a wśród nich były rektor UMCS Andrzej Dąbrowski z Małżonką, delegacja zaprzyjaźnionej gminy ukraińskiej, samorządowcy, urzędnicy. W imieniu gospodarzy oraz studentów Wakacyjnej Akademii Kultury, gości powitała prowadząca imprezę pani Katarzyna Czajka. Przemawiał senator prof. Józef Zając przybyły w towarzystwie prorektor PWSZ w Chełmie dr Beaty Fałdy. Ciepłe słowa uznania wygłosił także zasłużony dla gminy Siennica Różana Krzysztof Grabczuk oraz wójt Leszek Proskura. Obszerną relację z przebiegu Wakacyjnej Akademii Kultury wygłosiła red. Ewa Hadrian.

Festyn był podsumowaniem cyklu warsztatów Wakacyjnej Akademii Kultury, który przyniósł nie tylko rozrywkę, ale stał się również okazją do zaprezentowania plonu dwutygodniowych zajęć. A było czym się pochwalić, ponieważ w trakcie warsztatów powstało przeszło sto kilkadziesiąt prac, z których wyeksponowano 20 obrazów malowanych techniką akrylu, 20 linorytów i 50 fotografii. Kolorowe dzieła malarskie powstały pod kierunkiem Marii Sylwii Kiełbasy. Linoryt był domeną Radosława Kota i przysporzył uczestnikom (jako nowopoznana technika) sporo satysfakcji, ponieważ podczas warsztatów wykonano przy tym więcej prac niż zakładano. Warsztaty fotograficzno-filmowe z pasją i znajomością tematu prowadził Piotr Galiński. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzi studenci pracowali w plenerze i poznali również tradycyjną metodę wywoływania zdjęć w ciemni. Dzięki temu powstały portrety oraz wiele prac eksperymentalnych, które znalazły się w galerii Wakacyjnej Akademii Kultury. Podczas festynu zaprezentowano również kolekcję stylowych kostiumów teatralnych uszytych przez Barbarę Bojarczuk, które powstały dzięki m.in. uprzejmości Zakładu Przemysłu Odzieżowego CORATEX w Krasnymstawie.

Efektem WAK – największego w dziejach gminy Siennica Różana przedsięwzięcia artystycznego były również dwa spektakle wystawione przez najmłodszych uczestników warsztatów teatralnych odbywających się w dwóch pięciodniowych turach i dwóch różnych składach osobowych. Toteż na odbycie zajęć warsztatowych i przygotowanie na każdy piątek innego widowiska było zaledwie pięć dni i z tym zadaniem doskonale poradził sobie doświadczony animator kultury Tadeusz Kiciński, angażując do przedstawienia nawet seniorów z warsztatów plastycznych. Przedstawienia zasłużenie nagrodzono gorącymi oklaskami.

 Wakacyjna Akademia Kultury nie przestała działać z chwilą zakończenia warsztatów albowiem trwają jeszcze prace na kluczowym wydziale reportażu, które poprzedzili wykładami: Monika Śliwińska (dziennikarka, pisarka); Maciej Tuora (dziennikarz, pisarz, bloger literacki); dr Anna Granat (Wydział Dziennikarstwa UMCS), Bartosz Koterba (dziennikarz radiowy, realizator dźwięku) oraz red. Ewa Hadriani red. Andrzej Zdunek, którzy z poświęceniem i wielką znajomością przedmiotu prowadzili siennickie warsztaty.

Obecnie oczekujemy jeszcze na wywiady i reportaże filmowe, które poddawane są obróbce przez Piotra Galińskiego, oraz na pięć reportaży literackich będących jeszcze w trakcie pisania nad czym czuwają wspomniani: Ewa Hadrian i Andrzej Zdunek. Wymienione prace uzupełnią galerię pokłosia i zamieszczone zostaną na specjalnie powstałej stronie Wakacyjnej Akademii Kultury WAK pod adresem: https://waksiennica.pl/blog/

Na wieczną pamiątkę pozostanie specjalne wydawnictwo albumowe zawierające wszystkie możliwe do opublikowania prace powstałe podczas Wakacyjnej Akademii Kultury 2019. Trwa więc jeszcze ciągle wytężona praca, aby jeszcze w sierpniu odbyła się promocja zapowiadanej książki.

Wakacyjną Akademię Kultury pierwszego dnia warsztatów inicjowała uroczysta inauguracja. Na półmetku odbył się premierowy spektakl „Pan Geldhab” wg Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Pokoleń. W oba piątki miały miejsce spektakle warsztatowych grup teatralnych. Ostatniego dnia przed wspólnym codziennym obiadem wręczone zostały certyfikaty ukończenia WAK podpisane przez Wójta Gminy oraz dyrektora Centrum Kultury.

 Festyn kipiał od różnorakich zabaw dla dzieci, było miasteczko dmuchanych zabawek oraz zabawy animacyjne w wykonaniu zawodowych aktorów z lubelskiej SCENY JUNO. Imprezie towarzyszyli żołnierze prezentujący nowe osprzętowanie wojskowe oraz pokazy jednostek OSP z terenu gminy Siennica Różana. O podniebienie zadbały Koła Gospodyń Wiejskich zapewniając gratisowy poczęstunek, a w tym produkty ofiarowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie. Partnerami Centrum Kultury w Siennicy Różanej – głównego realizatora i beneficjenta projektu Wakacyjna Akademia Kultury był Urząd Gminy i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej.

Do gwiazdy wieczoru pretendował klimatycznym koncertem zespół Standard Brass Band, pod kierownictwem Bogusława Wróblewskiego. (adm)

PS Zdjęcia pod tytułem: 14 dzień WAK

Opublikowano w: Wydarzenia, 25-07-2019

Zapraszamy do galerii fotografii WAK

https://waksiennica.pl/prace-fotograficzne/ 

Ale te same zdjęcia publikujemy poniżej, na stronie Centrum Kultury, czyli prezentujemy pokłosie warsztatów fotograficzno-filmowych prowadzonych pod okiem doświadczonego pedagoga Piotra Galińskiego podczas Wakacyjnej Akademii Kultury 2019 w Siennicy Różanej. Autorami zdjęć są: Jakub Knap, Oliwia Fajman, Natalia Matczuk, Kamila Mazurek, Julia Bis, Aleksandra Chadaj, Oliwia Chadaj, Szymon Bulicz, Karolina Kuźmicka, Natalia Herbut.

Opublikowano w: Wydarzenia, 22-07-2019

Efektem pleneru malarskiego Wakacyjnej Akademii Kultury 2019 przy Centrum Kultury w Siennicy Różanej jest dwadzieścia obrazów malowanych przez przedstawicieli wszystkich pokoleń. Kuratorem pleneru była Sylwia Maria Kiełbasa. Godnym podziwu jest, że większość szczególnie najmłodszych autorów malowało po raz pierwszy na płótnie profesjonalnymi farbami.

Opublikowano w: Wydarzenia, 22-07-2019

Plon warsztatów linorytu Wakacyjnej Akademii Kultury 2019 przy Centrum Kultury w Siennicy Różanej. Pod kierunkiem instruktora Radosława Kota dzielnie poradzili sobie zarówno sześciolatkowie jak i seniorzy. I nie jest to ostatnie słowo… Jeszcze w te wakacje autorzy i sympatycy Centrum Kultury będą mogli podziwiać je w specjalnym wydawnictwie.

Opublikowano w: Wydarzenia, 21-07-2019

Kapela Ludowa SIENNICA nieustanie koncertuje i bierze udział w przeglądach konkursach i festiwalach. Często zajmuje czołowe miejsca. W sobotę 20 lipca 2019 roku w V Roztoczańskim Festiwalu Kapel Ludowych w Zwierzyńcu zdobyła III nagrodę! Kapela pracuje pod kierownictwem Janusza Pawlichy, a młodzież stanowi większość jej składu. Gratulujemy sukcesów!!! 

  

Z powodu, miejmy nadzieję chwilowej awarii strony CK zapraszamy Państwa na stronę Wakacyjnej Akademii Kultury, gdzie zostały opublikowane wszystkie zdjęcia z finału Wakacyjnej Akademii Kultury….. oto adres: https://waksiennica.pl/blog/

W niedzielę 14 lipca 2019 roku na długo zapisze się w pamięci uczestników – słuchaczy Wakacyjnej Akademii Kultury oraz mieszkańców gminy Siennica Różana i jej przyjaciół. Kapryśna aura nie przeszkodziła dobrym nastrojom i kolorowej zabawie.

Opublikowano w: Wydarzenia, 19-07-2019

Kolejny trzynasty dzień WAK to przygotowywanie dekoracji i wystaw – pokłosia Akademii. Prezentujemy kilka losowo wybranych linorytów wykonanych przez przedstawicieli różnych grup wiekowych. Pozostałe będą ponownie powielane ponieważ cieszą się zainteresowaniem i chęcią pozyskania zarówno przez miłośników kultury jak i samych autorów. Zapowiadamy jednak, że ich urokiem można będzie się jeszcze rozkoszować na „żywo” podczas, już dzisiaj zapowiadanych wystaw w okolicznych placówkach upowszechniania kultury Krasnegostawu i Lublina.

Opublikowano w: Wydarzenia, 19-07-2019

W 10, 11 i 12 dniu Wakacyjnej Akademii Kultury realizowanej przez Centrum Kultury w Siennicy Różanej materializowały się wcześniej przygotowywane zadania w grupie warsztatów reportażu prowadzonych przez red. Ewę Hadrian i Andrzeja Zdunka oraz warsztatów fotograficzno-filmowych prowadzonych przez Piotra Galińskiego. Oto kilka zdjęć pracujących ekip przy nagrywaniu reportaży i wywiadów.

Opublikowano w: Wydarzenia, 18-07-2019

Dziewiąty i dziesiąty dzień Wakacyjnej Akademii Kultury realizowanej przez Centrum Kultury w Siennicy Różanej w grupie teatralno-fotograficznej upłynął na intensywnych próbach do piątkowego finalnego widowiska. Zajęcia w grupie fotograficznej, która w tym czasie pracowała w terenie prowadził Piotr Galiński, natomiast grupa teatralna z pasją oddawała się coraz nowszym pomysłom prowadzącego warsztaty Tadeusza Kicińskiego.

Opublikowano w: Wydarzenia, 18-07-2019

9 lipca 2019 r. i zarazem dziewiąty dzień Wakacyjnej Akademii Kultury realizowanej przez Centrum Kultury w Siennicy Różanej przyniósł dużo wrażeń i ciekawych pomysłów. Oto kilka zdjęć z zajęć podczas warsztatów linorytu i pleneru malarskiego, które prowadzili kolejno: Radosław Kot i Maria Sylwia Kiełbasa.