Opublikowano w: Wydarzenia, 12-09-2019

Szanowni mieszkańcy i sympatycy gminy Siennica Różana!

Zwracamy się z prośbą o uzupełnienie poniższej listy, ponieważ jest niepełna i zawiera niejasności. Prosimy o uwagi i dostarczanie, w miarę możliwości np. kserokopii dokumentów albo wiarygodnych informacji.

Kontakt: Centrum Kultury lub Urząd Gminy w Siennicy Różanej.

LISTA POLEGŁYCH I ZAMORDOWANYCH – uzupełniona 16.102019 r.

Lista osób poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej z terenu oraz na terenie gminy Siennica Różana sporządzona na podstawie wykazu, członka ruchu oporu Jana Choduna z Siennicy Królewskiej Dużej i Czesława Mazurka ze Stójła. Uzupełniona na podstawie monografii „Gmina Siennica Różana…”  Andrzeja Wawryniuka, pracy magisterskiej Alicji Łuczkiewicz, wiedzy Władysława Sobieszczuka oraz innych mieszkańców gminy.

Polegli podczas działań wojennych w 1939-1944 roku.

  1. Aleksiej Franciszek ps. Grom (1918), zginął 22.04.1944 r. w akcji wysadzenia pociągu w Kasjanie
  2. Bobiejczuk Bogdan, zginął w walce z Niemcami
  3. Chodun Józef s. Jana, Siennica Duża, zginął na morzu na ORP w 1944 r. (1939 r.)
  4. Chodun Wacław s. Jana, Siennica Duża, zginął 7.09.1939 r. Pabianice
  5. Ciechan Michał, Siennica Różana, zginał na froncie w 1944 r.
  6. Kamiński Jan, Siennica Różana , zginął na froncie w 1939 r.
  7. Kargul Aleksander ps. „Kordian” dowódca plutonu, Maciejów, zginął w walce 20.07.1944 r.
  8. Kot Franciszek , Siennica Duża, zginął na froncie w 1939 r.
  9. Książek Stanisław, Wola Siennicka, zginął w 1944 w Niemczech
  10. Łukowiec Jan, lat 23, Boruń, zginał na froncie w 1939 r. 
  11. Mielniczuk Władysław, Żdżanne, zginął na froncie w 1944 r.
  12. Mochniej Piotr, Wola Siennica, zginął na froncie zachodnim w 1942 r.
  13. Popik Wacław, Żdżanne, zginął na Psim Polu
  14. Tadeusz Rybczyński, Wola Siennicka, pilot Dywizjonu Myśliwskiego 308 RAF, zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1945 r., pochowany na Cm. Woj. Brookwood w Wielkiej Brytanii,
  15. Stefańczyk Stanisław, Siennica Duża, zmarł na skutek odniesionych ran w 1939 r.
  16. Zawadzki Czesław, zginął na froncie,
  17. Żołnierz NN, ranny zmarł w domu Jana Proskury w Kol. Wola Siennicka, 17-19 września 1939 r.

Rozstrzelani przez Niemców i pomordowani w obozach koncentracyjnych.

  1. Antoniak Jan, ur. 1904 r., Siennica Mała, rozstrzelany w Siennicy Małej 16.04.1942r.
  2. Antoniak Józef, Siennica Mała, zginął w Majdanku
  3. Banach Franciszek, Siennica Duża, rozstrzelany 20.09.1939 r. w Barakach
  4. Baran Marian, Siennica Duża, żołnierz BCh ranny w Stójle, zmarł w więzieniu w Chełmie 1944 r.
  5. Bereza NN wieś lub kol. Góry k/Kr-stawu, lub Tarnogóra rozstrz. W Barakach? 1939.
  6. Blat Srul,
  7. Boczanówna NN, Siennica Różana, rozstrzelana w 1943 r.
  8. Ciechan Aniela ż. Władysława, Siennica Różana rozstrzelana 1942 r.
  9. Ciechan Władysław s. Jana, 1908, Siennica Duża, rozstrzelany w 1940 r., 1.05.1942 r. lub 06. w Siennicy Różanej
  10. Ciechan Jan z Czarnoziemi, rozstrzelany 12.XI.1942 r. lat przeszło 50
  11. Ciechan Józefa ż. Władysława, Siennica Różana, rozstrzelana 24.10.1942 r. w Siennicy Róż.
  12. Cybulska Katarzyna, Zagroda, rozstrzelana 24.10.1942 r. 1943 r. w Siennicy Różanej
  13. Chodun Kazimierz, s. Antoniego, Siennica Duża, rozstrzelany 24.10.1942r? (26.07.1942?) Siennicy R.
  14. Chojnacki Edmund s. Stanisława, ur. 1921 r., Zagroda, zginął w obozie w Dębicy w 1941 r.
  15. Czwórnóg Maria, ur. 1904, Stójło, rozstrzelana  w 1942 r. w Stójle, dom podpalony
  16. Czwórnóg (Wyroślak) Marysia 2 l., Stójło, rozstrzelana  w 1942 r. w Stójle, dom podpalony
  17. Czwórnóg Tomasz ur. 1901, Stójło, rozstrzelany  w 1942 r., zabudowania podpalone
  18. Czwórnóg Irena, lat 9, Stójło, rozstrzelana w 1942 r. w Stójle
  19. Ćwikła Franciszek, 1906, Żdżanne, rozstrzelany w Żdżannem 22.06.1942
  20. Derkacz Stanisław, zamordowany w Borku koło Krasnegostawu, ok. 12.11.1942 r.
  21. Derewicka Zofia, Zagroda, rozstrzelana  w 1942 r. w Siennicy Różanej
  22. Derewicka Maria, Zagroda, rozstrzelany  w 1942 r. w Siennicy Różanej
  23. Dobrzański Kazimierz, ur.1910 r., Zagroda, rozstrzelany w Koluszkach koło Łodzi
  24. Drygiel Rozalia, Zagroda, zginęła  w obozie w Niemczech
  25. Dubaj Stanisław s. Wojciecha, Wola Siennicka, zginął w obozie na Majdanku
  26. Dudziak Dymitr, 1908, Wierzchowiny, rozstrzelany 19.08.1943 r. 15.08.1943 r. w Wierzchowinach
  27. Dzik Józef, Siennica Różana, zginął w 1942 r. Dębicy
  28. Dyna Konfeld, 1943,
  29. Edelman Jankiel,
  30. Fedelman Sprync,
  31. Fedelman Srul,
  32. Frank Abram,
  33. Frank Motl,
  34. Furmaga Józef, ur. 1893 r. (1987), rozstrzelany, Maciejów, + czerwiec 1944 r.
  35. ks. Galewski Stanisław, Siennica Różana, rozstrzelany na plebanii 13.07. w 1942 r.
  36. Głowacki Jan, Zagroda, zginął w obozie w Niemczech
  37. Gułaś Józef, l.16, Rudka, rozstrzelany w Barakach 20.09.1939 r.
  38. Hamerla Jan, ur. 1893 r. (1894?), rozstrzelany, Maciejów, + lipiec 1944 r.
  39. Haratym Czesław mąż Janiny, l. 22, rozstrzelano w Stójle 5.XI.1942 r.
  40. Haratym Janina z Morawieckich, l. 22, rozstrzelano w Stójle 5.XI.1942 r.
  41. Haratym Krystyna, c. Janiny i Czesława, l. 3, rozstrzelano w Stójle 5.XI.1942 r.
  42. Humin Aniela c. Józefa, ur. 1902, Siennica Duża, rozstrzelana 12.08.1942 r. w Siennicy Dużej
  43. Humin Aniela ż. Władysława, Siennica Duża, rozstrzelana w 1944 r. w lesie Lipina
  44. Humin Władysław s. Józefa, Siennica Duża, rozstrzelany w 1944 r. w lesie Lipina
  45. Humin Władysław s. Tomasza, Siennica Różana, rozstrzelany 19.05.1942 r. w Siennicy Róż
  46. Humin Bronisława ż. Władysława, Siennica Różana, rozstrzelana 19.06.w 1942 r. w Siennicy Różanej
  47. Humin Rozalia ż. Stanisława, Siennica Różana, rozstrzelana 19.06.1942 r. w Siennicy Różanej
  48. Humin Józef s. Tomasza, Siennica Różana, zginął w 1942 r. w Dębicy
  49. Iżak Józef, Siennica Mała, rozstrzelany w 1942 r. w Siennicy Różanej – Baranówka
  50. Iżak Zofia ż. Józefa, Siennica Mała, rozstrzelana w 1942 r. w Siennicy Różanej
  51. Jakubiak Wincenty, Baraki? 20.09.1939 r., zastrzelony w Barakach
  52. Jakubiec Franciszek, Siennica Nadolna, rozstrzelany 20.09.1939 r w Barakach
  53. Jakubiec Michał, Baraki, zginął w 1942 r. w obozie w Dębicy
  54. Jaworski Jan, ur. 1912 r., Zagroda, + 12.08.1942 r. rozstrzelany 25.08.1942 ?
  55. Jędruszczak Mieczysław, ppor. WP, Siennica Różana, zginął w Starobielsku
  56. Kargul Jan, Wola Siennicka, zginał w obozie w Dębicy 1942 r.
  57. Kałużny Jan, Wierzchowiny, ur. 1901, rozstrzelany w 1943r. (1942?), 3.07,1943 w Wierzchowinach
  58. Kloc Kazimierz, Siennica Mała, zginął  20.09.1939 r. w Siennicy Różanej
  59. Kociowski Andrzej, Siennica Różana, rozstrzelany w 1943 r.
  60. Komar Stanisław s. Edwarda, (1921 r.), Żdżanne, zginął w 1942 r. w obozie w Dębicy
  61. Kostrzanowska Maria, ur. 1901 r., Stójło, rozstrzelana w 1942 r. w Stójle
  62. Kostrzanowski Michał, s. Marii, ur. 1927r., Stójło, rozstrzelany w 1942 r. w Stójle, lat 15
  63. Kostrzanowski Stanisław, s. Marii, ur. 1919 r, Stójło, zginął w płonących budynkach, lat 23
  64. Kowalski Tomasz z Baraków zginął w obozie w Dębicy (20.09.1939???)
  65. Kozioł Ignacy z Zagrody, 1906, rozstrzelany w Zagrodzie 25.08.1942
  66. Kozioł Antoni z Zagrody, 1913, rozstrzelany w 1942 r. w Zagrodzie
  67. Kozioł Jan czy M???, ur. 1910 r., rozstrzelany Zagroda, + 12.08. 1942 r.
  68. Kozioł Maria, ur. 1910 r. Zagroda, rozstrzel. 1942 r.,
  69. Kozłowski Andrzej, 1898 r, z Siennicy Różanej rozstrzelany 7.05.1942 r. w 1941 r. w Siennicy Różanej
  70. Kozyra Jan, ur. 1892 r, rozstrzelany, Maciejów, + IX 1943 r.
  71. Krawiec Franciszek z Siennicy Różanej, zginął w 1942 r. na Majdanku
  72. Krawiec Wiera z Zagrody rozstrzelana w 1942 r. Siennicy Różanej
  73. Kubina Wiktoria  ze Stójła, rozstrzelana w 1942 r. w Stójle
  74. Kubina Mieczysław, ur. 1921 r. z Zagrody, zginął w Dębicy
  75. Kuchnowska Zofia, Siennica Różana,rozstrzelana w 1943 r.
  76. Kurzajak Lucjan z Kozieńca zginął w Dębicy
  77. Kuś Franciszek z Woli Siennickiej, zginął w Dębicy
  78. Litwin Antoni, 1910, z Zagrody rozstrzelany Zagroda, rozstrzelany 25.08.1942
  79. Łoza Stanisław ze Żdżannego, rozstrzelany w 1942 r. w Żdżannem
  80. Łoza Teofila, żona i dzieci Stanisława, rozstrzelani w 1942 w Żdżannem 
  81. Łoza Danuta, lat 10, rozstrzelana w 1942 w Żdżannem
  82. Łoza Ryszarda, lat 8, rozstrzelana w 1942 w Żdżannem
  83. Łoza Zofia lat 6, rozstrzelana w 1942 w Żdżannem
  84. Manachiewicz Franciszek, Siennica Nadolna, st. post., zginął w Katyniu 
  85. Marczuk Aksenty, Wierzchowiny, rozstrzelany 3.07.1943 r. w Wierzchowinach
  86. Margol Stefan, lat 20, Siennica Różana, rozstrzelany w 1942 Siennicy Różanej
  87. Mazur Aniela z Rudki, lat. 19, rozstrzelana w 1942 r.
  88. Mazur Władysław, rozstrzelany
  89. Mielnicki Franciszek, Baraki? 20.09.1939 r., zastrzelony w Barakach
  90. Mielniczuk Dymitr, Wierzchowiny, + 1942 r.
  91. Mironiuk Afanaza, zginęła w 1943 r. Wierzchowiny piękna młoda Ukrainka
  92. Mironiuk Afanazy ???, zginął w 1943 r. Wierzchowiny na Majdanku ???
  93. Miszczak Stanisław, Siennica Różana, rozstrzelany w 1944 r – 43, w Siennicy Róż.
  94. Mochniej Kazimierz, Wola Siennicka, zginął w 1942 r. w Dębicy
  95. Mochniej Antoni, 1905 r., Maciejów, rozstrzelany w Rakołupach, 20.o7.1944 r.
  96. Wikra Montelmach
  97. Morawiecka Karolina, l. 47, rozstrzelana w Stójle 5.XI.1942 r.
  98. Morawiecki Tadeusz, s. Karoliny, l. 20, rozstrzelany w Stójle 5.XI.1942 r.
  99. Morawiecka Janina z d. Frańczak, ż. Tadeusza l. 20, rozstrzelana w Stójle 5.XI.1942
  100. Morawiecka – dziecko, imię nieznane,  m. 3, rozstrzelane w Stójle 5.XI.1942 r.
  101. Morawiecki Edward s. Karoliny, l.17, rozstrzelany w Stójle 5.XI.1942 r., dom spalony 6.XI.)
  102. Mróz Franciszek, Siennica Różana, zginął w 1944 r. na Majdanku
  103. Mróz Jan, Siennica Różana, zginął w 1941 r. na froncie Wschodnim
  104. Mróz Wiktoria ur. 1897r ze Stójła rozstrzelana w 1943 r. w Stójle
  105. Mróz Tekla, Stójło, rozstrzelana 4.11.1942 r. w Stójle
  106. Muda Józef, Maciejów, żołnierz AK zginął w walce z Niemcami w 1944 r.
  107. Nowicki Władysław, Siennica Różana, zginął w 1944 r. na Majdanku
  108. Ogrodniczuk Grzegorz, 1908, Żdżanne, rozstrzelany w Żdżannem, 1941r. , 22.06.1942
  109. Oleszczuk Jan, 1914, Żdżanne, Żdżanne, zginął w obozie w Niemczech, 1944 r.
  110. Orłowski Stanisław, 1904, Żdżanne, rozstrzelany w Żdżannym, 1941r., 22.06.1942
  111. Orzechowski Józef, 1903, 1918, Siennica Mała, rozstrzelany 16.04.1942 r. w SM
  112. Orzechowski  Władysław, Siennica Mała, zginął w Oświęcimiu, brak potwierdzenia
  113. Pająk Marian, ur. 31.10.1895, Kopki, st. post. w Siennicy Dużej, zginął w 1940 w Miednoje
  114. Palonka Piotr, 1896, Siennica Mała, poseł na Sejm RP rozstrzelany w 3.10.1942 r. w S.K.M., (zgon zgłoszono do urzędu 30.05.1943 r.)
  115. Pacholczuk Władysław, Zagroda, rozstrzelany  w 1943 r. 1942? w Zagrodzie
  116. Pacholczuk Antoni, 1910, Zagroda, rozstrzelany w 1943 r.? w Zagrodzie, 25.08.1942 r.,
  117.              Palczewski Bronisław, 1903, 1910, 1913 r. rozstrzelany w Zagrodzie 25.08.1942 r., 12.08.?
  118. Piekaruś Jan, ur. 1894 r., Stójło, rozstrzelany w 1943 r. w Stójle
  119. Płachecki Czesław, l. 20, Baraki, zginął w obozie w Dębicy w 1943
  120. Piotr Płachecki, Baraki 20.09.1939 r., zastrzelony w Barakach
  121. Pochańczuk Antoni, 1910, Zagroda, rozstrzelany 25.08.1942
  122. Proskura Józef, Siennica Różana, rozstrzelany w  1943 r. na Majdanku
  123. Proskura Kazimierz, 1916, Siennica Duża, rozstrzelany w 1942 r. w Siennicy Róż.
  124. Proskura Michał, Kozieniec, zginął na Majdanku, 1942 r.,
  125. Proskura Tomasz, l.48, Stojło, rozstrzelany w 1942 r. w Borku pod Krasnymstawem
  126. Siejko Wojciech, rozstrzelany, Maciejów, + VIII 1942 r.
  127. Skoczyński Józef, ur. 1901 r., rozstrzelany, Zagroda, + 12.08.1942 r.25.08.1942???
  128. Sobieszczuk Jan, ppor. WP, ur. 28.VI.1906 r., Siennica K. Mała, rozstrzelany w 1940 r. w Starobielsku
  129. Soczyńska Bronisława, Siennica Różana, rozstrzelana 24.10.1942 r. w Siennicy Róż.
  130. Stefańczyk Jan, ur. 16.06.1910 r. w Sien. K. Małej, +1940 ? w Katyniu?
  131. Stelmach Jan, 1894, 1914,?? Żdżanne, rozstrzelany w 1941 r. w Żdżannem, 22.06.1942 ??
  132. Stelmach Łukasz, Żdżanne, zginął w 1942 r. w obozie w Niemczech
  133. Suseł Józef z Bańkowszczyzny, rozstrzelany 12.XI. 1942 r. lat ok. 50
  134. Suseł Tadeusz, Stójło, zginął w Oświęcimiu
  135. Szada (Szady?) Jan, ur. 1919, Maciejów, + czerwiec 1943 r.
  136. Szaron Stanisław, Baraki, zginął w 1942 r. w obozie Dębicy
  137. Szewczyk NN, z kol. Góry k/Kr-stawu lub Tarnogóry, 20.09.1939 r w Brakach
  138. Szmul Konfeld, 1943,
  139. Szmul NN, 1943, Maciejów
  140. Szuryga NN, Małochwiej, rozstrzelana w 1942 r. w Siennicy Różanej
  141. Ślipecki Franciszek, 1911 r., Siennica Mała, rozstrzelany 16.04.1942 r. w SM.
  142. Terebus Piotr (brat ks. proboszcza Józefa Terebusa) Siennica Różana, w 1942 r zaszczuty psem esesmańskim następnie zastrzelony obok plebanii
  143. Tokarz Marcin, 1908, Wola Siennicka, rozstrzelany wrzesień 1942 r. w Woli Sien.
  144. Tokarz Władysław, Wola Siennicka, rozstrzelany w 1942 r. w Woli Siennickiej
  145. Tryksza Władysław s. Jana, Siennica Mała, zginął 20.09.1939 r. w Woli Sien.
  146. Tywoniuk Jan, Zagroda, zginął w obozie zagłady w Niemczech
  147. Tywoniuk Piotr, Żdżanne, zmarł w 1942 r. w więzieniu w Chełmie
  148. Waligóra Józef, 1908, Siennica Mała, rozstrzelany 16.06.w 1942 r. w Siennicy Małej
  149. Watson Tomasz, Boruń, por., d-ca rejonu ZWZ I AK, zginął  w 1943 r. w Oświęcimiu
  150. Wierzchoś Emilia, Żdżanne, rozstrzelana w Żdżannem w 1943 r.
  151. Wierzchoś Wacław, 1911 r., Wierzchowiny, rozstrzelany w 1944 r., 3.07.1943 r. Wierzchowinach
  152. Wepa Jan, 1913 r. Zagroda, rozstrzelany 25.08.1942 r. w Zagrodzie
  153. Wierzchoś Józef, 1910, Siennica Różana, zginął w 1944 r. na Majdanku
  154. Wierzchoś Michał, Żdżanne, zginął w 1943 r. w obozie w Dębicy
  155. Wierzchoś Jan, Zagroda, zginął w 1943 r. w obozie w Dębicy
  156. Wilk Sergiej, Wierzchowiny, roz. + 1942 r.
  157. Wolski Józef, 1910, Siennica Duża, rozstrzelany 12.08.1942 r. w Siennicy Dużej
  158. Zadrąg Stanisław, Baraki, wójt gm. Siennica Różana, zastrzelony 20.09.1939 r. Baraki
  159. Zając Kazimierz, Siennica Różana, rozstrzelany w 1942 r. w Sien.D
  160. Zakrzewski Antoni, ur. 1897 r., Siennica Duża, rozstrzelany 12.08.1942 r. w SD
  161. Zakrzewska Katarzyna, ur. 1892, Siennica Duża, rozstrzelana 12.08.1942 r. w S.D.
  162. Żebrowski Stanisław, Siennica Mała, rozstrzelany w Siennicy Małej, 16.04.1942 r.
  163. NN, kobieta, zastrzelona przez ss-mana Sosnę w Siennicy Królewskiej Dużej, 1942
  164. Dodor, rodzina Dodorów (Tudorów), 3 osoby, rozstrzelani w Żdżannem,
  165. Dodor,
  166. Dodor,
  167. rodzina Zaprawów z Depułtycz rozstrzelana w Wierzchowinach (ile osób?)
  168. NN – Polak rozstrzelany 24.06.1943 w Wierzchowinach
  169.              NN – Żyd rozstrzelany 24.06.1943 w Wierzchowinach
  170. Żydzi – rozstrzelano 10 bezimiennych

       179.            Żydzi – 1-10

Siennica Różana

W kilku egzekucjach zabito około 120 osób, a wśród nich Polaków.

W sierpniu 1942 r. 10 osób Niemcy wysłali do obozów w Dębicy, Oświęcimiu, Majdanku. Obóz przeżył Józef Golec.

Stójło

1942 r. Za pomoc jeńcom sowieckim i partyzantom rozstrzelano rodziny: Czwórnogów, Morawieckich i Kostrzanowskich ze Stójła.

Wierzchowiny

1942 r. – W Wierzchowinach Niemcy rozstrzelali około 20 Polaków oraz rodzinę Zaprawów z Depułtycz – 1942.

  1. 24.06.1943 rozstrzelano Żyda i Polaka.              
  2. Zaprawa NN. cała rodzina z Depułtycz, rozstrzelana w Wierzchowinach, +1942 r.

Zagroda

W lipcu 1942 r. Niemcy rozstrzelali 17 Żydów: Ustalone nazwiska: Srul Blat, Abram Frank, Motyl Frank, Jankiel Edelman, Sprync Fedelman, Srul Fedelman, Wikra Montelmach.

Żdżanne

Wg relacji Wiesławy Popik – Rodzina o nazwisku: Dodor – rozstrzelano 3 osoby

Wg. relacji Edwarda Wierzchosia:

– Franciszek Litwin, legionista – Zagroda, +1920 pod Lwowem i tam pochowany.

– Szczypiński Stefan, żołnierz II Armii WP, ur. Na Wołyniu, zamieszkały na Zwierzyńcu, poległ w walce z UP w Bieszczadach w 1947 r. (pochowany – Baligród?)