Kolejny wernisaż w Dworze Sztuki
25 października 2024 r. o godz. 17.30 zapraszamy do Dworu sztuki na wernisaż wystawy „Miękkie Medium. Podróże w czasie i wyobraźni” Ewy Marii Poradowskiej- Werszler. Będzie to pierwsza w historii Dworu wystawa tkaniny artystycznej w Galerii Wystaw Zmiennych.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert duetu Mirosława Zaziąbło-Hubiak &Kuba Wilk. Muzycy wystąpią z projektem Filmowo & Folkowo. Tematem przewodnim koncertu będą melodie i motywy ludowe występujące w polskiej kinematografii. Głównymi muzycznymi inspiracjami, z których czerpali artyści, przygotowując ten program, była muzyka od Bałkan do Karpat.
Ewa Maria Poradowska- Werszler urodziła się w Warszawie w 1942 roku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu, jest honorowym obywatelem Miasta Kowary i Ambasadorem Karkonoszy. Zajmuje się sztuką włókna, tkactwem ręcznym, obrazowaniem wełną i malarstwem pastelami, aranżuje wnętrza i ekspozycje wystawiennicze. Studiowała w PWSSP (obecnie ASP im. E. Gepperta) na Wydziale Architektury Wnętrz we Wrocławiu. Od 1974 roku jest generalnym kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Włókna –Kowary. Od 40 lat prowadzi i utrzymuje Galerię Tkacką „na Jatkach” we Wrocławiu. Była wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM Poznaniu. Prowadzi wykłady w Studium Podyplomowym „Dyscypliny plastyczne w architekturze” we wrocławskiej ASP im. Eugeniusza Gepperta.
Twórczość prezentowała na 94. wystawach indywidualnych oraz brała udział w 502. wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie.
Jako artystka zajmuje się tkactwem zarówno klasycznym, jak i eksperymentalnym. Jej prace- najczęściej ułożone w cykle- to wielowymiarowe obrazy. Pozwala to na wszechstronną analizę repertuaru zastosowanych elementów, zbadanie ich możliwości, wnikliwe badania nad podejmowanym w nich tematem. Inspirację stanowią pejzaże, góry, architektura miasta- Wrocławia szczególnie, natura z całym jej bogactwem zjawisk i zwierząt, a także, niezwykle ważna dla artystki strefa sacrum. W pracach Ewy Poradowskiej- Welszler nie ma przypadkowości. Artystka mówi o sobie w jednym z wywiadów- „ W moich pracach dążenie do zrealizowania tematu, który sobie wyobraziłam, jest cały czas kontrolowane, tworzę na bieżąco, przy tym wykorzystuję zdobyte przez lata umiejętności”. W pracy z wątkiem i osnową wykorzystuje różne materiały, takie jak wełna, runo, len, bawełna czy inne włókna, nadając cielesną formę wyobraźni.
Należy do charyzmatycznych osób, wypełnia przestrzeń w której się znajduje swoją niespożytą energią, jednocześnie nie ukrywa swojej wrażliwości- to połączenie cech pozwala jej tworzyć tak oryginalną sztukę. Ponadto łączy działalność artystyczną z rozległą działalnością animatorską na polu kultury plastycznej, oraz pracą naukowo-publicystyczną.
O muzyczną oprawę zadba duet Mirosława Zaziąbło- Hubiak&Kuba Wilk. Od 2021 roku artyści koncertują razem, dając publiczności możliwość poznania karpackich i bałkańskich rytmów w folkowych aranżacjach. Wokalistka realizuje się w kilku projektach muzycznych. Jest liderką zespołu „Tryptyk” który tworzy muzykę ethno- folkową, inspiracje czerpie z melodii łuku Karpat, i Bałkanów oraz tworzy własne kompozycje. Jej solowa płyta “Kulturowa rozmowa” składa się z folkowych utworów góralskich, polskich, słowackich i pieśni łemkowskiej.
Kuba Wilk to muzyk pochodzący z Biecza, jednak swoim miejscem do życia uczynił Podhale. Jest muzykiem wszechstronnym- od funky po folk, swoje miejsce odnalazł pośród góralskich tradycji i muzyki. Współpracował z wieloma zespołami takimi jak „Siwy Dym”, „Funky Jam” czy „Tryptyk”, stworzył własną grupę „Bo…Band” prowadzi też studio nagrań "Chabakoovka".
Patronat medialny nad wydarzeniem:
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!