Festiwal Mikołaja Reja 2025
Już jest. Program tegorocznej edycji Festiwalu Mikołaja Reja. Będzie wielu ciekawych gości, mnóstwo różnych tematów i wspaniałe trzy dni w wyjątkowym klimacie na modłę Mikołaja Reja. Poszukamy też polskiego odpowiednika dla określenia Slow Life. Bo w takim duchu spędzimy cały nasz Festiwal.
Zapraszamy do Siennicy Różanej. 23-25 maja 2025 r. Poniżej program wydarzenia.
PIĄTEK, 23.05.2025
18.00 MECZ POETYCKI na otwarcie Festiwalu Mikołaja Reja. Formuła imprezy nawiązuje do Slamu Poetyckiego i tradycyjnego Turnieju jednego wiersza. Każdy uczestnik może zaprezentować (czytać, recytować, spiewać) jeden autorski tekst nawiązujący do hasła "Fraszka". Czas dla gracza to trzy minuty. Trzy najlepsze prezentacje otrzymają nagrody finansowe. Spotkanie poprowadzi Artur Bratek.
20.00 WIECZORNE CZYTANIE fragmentów powieści „Samuel Zborowski” J.M. Rymkiewicza z komentarzem red. Łukasza Modelskiego. Zborowski był postacią niemal jak z powieści Sienkiewicza: magnat, banita, hulaka, najemnik – mimo tak barwnego życiorysu historia zapamiętała nie życie, a jego śmierć. Jego przypadek to jedna z najważniejszych, kryminalnych spraw w XVI-wiecznej Rzeczpospolitej. Czytać będą aktorzy Teatru Pokoleń i zaproszeni goście.
SOBOTA, 24.05.2025
12.00 WARSZTATY Przy stołach Reja i Zborowskiego, które poprowadzi red. Łukasz Modelski. Otwarte warsztaty będą dotyczyły potraw z pierwszej polskiej książki kucharskiej, czyli "Kuchmistrzostwa" opublikowanego 1540-1550.
UWAGA: zmiana miejsca sobotniej Kolacji i Koncertu. Spotykamy się w Hali Warsztatów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej (nowy budynek za internatem szkoły, Siennica 266a). Samochody można zaparkować na parkingach przy szkole, przy Centrum Kultury, na drodze dojazdowej do Urzędu Gminy oraz przy stadionie sportowym.
17.00 KOLACJA NA MODŁĘ Mikołaja Reja – komentowana degustacja potraw przygotowanych w trakcie warsztatów, wg receptur z epoki. O potrawach, zwyczajach opowie red. Łukasz Modelski i zaproszeni goście. Jedzenia wystarczy dla wszystkich. Wydarzenie otwarte, plenerowe. (zdjęcie z ub roku z degustacji)
19.00 KONKURS TOASTÓW – po raz drugi zaprosimy Państwa do udziału w wyjątkowym konkursie. Sztuka wznoszenia toastów ma w Polsce długą tradycję i wielu promotorów. W naszym dwuetapowym Konkursie udział może wziąć każda osoba, która zechce zaprezentować toast sławiący „Prostotę życia”, tak bliską naszemu patronowi. Dla najlepszych śmiałków przewidziano nagrody finansowe. Prowadzenie red. Łukasz Modelski.
20.30 KONCERT POŚWIĘCONY ZBIGNIEWOWI WODECKIEMU Koncert wspomnieniowy przygotowany przez grupę lubelskich muzyków, pod kierownictwem Łukasza Zdolskiego. W trakcie wieczoru usłyszymy największe przeboje artysty, m.in. Z Tobą chcę oglądać świat, Lubię wracać tam gdzie byłem, Zacznij od Bacha i obowiązkowe Chałupy welcome to.
NIEDZIELA, 25.05.2025 - miejsce realizacji bez zmian.
12.00 ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Z Rejem do Siennicy. Po raz pierwszy w Siennicy Różanej spotkają się entuzjaści motoryzacji i starych samochodów. Wydarzenie rozpocznie parada ulicami Gminy. Uczestniczące z zlocie pojazdy dotrą do Parku Dworskiego, gdzie będzie można obejrzeć je z bliska, porozmawiać z właścicielami lub usiąść za kierownicą.
14.00 W GOŚCINNYCH PROGACH MIKOŁAJA REJA – Spotkajmy się na Kraszczadach edukacyjny piknik międzypokoleniowy dla dzieci i dorosłych. Na stoiska edukacyjne i pokazy zapraszają partnerzy pikniku: instytucje i firmy, szkoły, służby mundurowe, instruktorzy CK oraz KGW.
15.00 POKAZY KULINARNE poprowadzą Mikołaj Rey, Zbigniew Kmieć i Mirosława Wilk. W tym roku jednym z tematów przewodnich będą tradycyjne wypieki, w tym chleb. Będziemy gotować, piec i rozprawiać o kulinarnych tradycjach. Nasi goście przygotują wyjątkowe propozycje potraw, których nie można spróbować na co dzień.
16.00 DEGUSTACJA I OPOWIEŚĆ Z HISTORII SIENNICY RÓŻANEJ Prowadzący, zaproszeni goście i zebrana publiczność zasiądą przy „wspólnym stole”. Wspólna degustacja będzie okazją do wysłuchania ciekawych historii oraz zadawania pytań, a także opowieści o Kraszczadach, jako nowej marce turystycznej.
17.30 KONCERT POLSCY POECI śpiewa Adam Strug. Muzyczny akcent zakończy Festiwal. I skoro patronem Festiwalu jest Ojciec Języka Polskiego, więc nie mogło zabraknąć literackich nawiązań. W koncercie usłyszymy piosenki Adama Struga do wierszy polskiego międzywojnia i własnych. Śpiewakowi na scenie towarzyszyć będą: Szczepan Pospieszalski (trąbka), Tomasz Stawiecki (klarnet), Filip Wika (buzuki), Hipolit Woźniak (kontrabas) i Tomasz Skrętkowski (instrumenty perkusyjne). Wykonawcy przełamują formułę koncertową poprzez angażowanie zgromadzonych do tańca i wspólnego śpiewania.
Patroni medialni:
Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie
#MKiDN
#LubelskieSmakujZycie #Lubelskie #KierunekLubelskie
#KupujŚwiadomie #jabłko #polskiejabłko #Produktpolski #prezydencjaPolskiwUE #KrajowyOśrodekWsparciaRolnictwa #KOWR
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!